Lisans: Ücretsiz
Boyut: 12 KB
Ekleyen:
Arayüz: Türkçe
Güncelleme:
Sistem:Windows XP/Vista/7/Mac OS X/Linux
Arapça Osmanlıca Klavye Ekran Görüntüsü

Bu programın amacı dijital ortamda Osmanlıca, Arapça ya da Farsça bir metnin yazılması sağlamak içindir. Bazen, bazı problemlerin çözümü ya masraflıdır, ya da aşılması çok zor olan imkansızlıkları önünüze serer. Bu durumda yapacağınız ya elinize cebinize atacaksınız (para her şeyi halleder mukabilinden) ya da "Problemin değil, Çözümün ortağı olmak" tan geçer. Kendi mesleğimde yaşadığım zorluklardan birisi olan Arapça ya da eski dilde (Osmanlıca) metinleri matbu yazıya dökmekti. Çünkü öğrencilerin önlerine verdiğimiz sınav kağıtları ya da çalışma metinleri, o metni yazanın karakteristik özelliklerini taşıyor ve bazen de bu metinler öğrenci tarafından okunamıyordu. Dijital ortamda ise Türkiye!de kullanılan işletim sistemleri Windows, Linux v.s.) buna imkan sağlamıyordu. Ya da bilgisayarınıza o işletim sistemini kurmak kurmanız gerekiyordu.

 

Peki başka bir çözüm bulunamaz mıydı? Öyle bir program olmalı ki

a. Boyutu çok küçük olmalı, (hatta boyutu bile olmamalı.)

b. Bilgisayara kurmak gerekmesin.

c. Her türlü işletim sisteminde sorunsuz çalışabilmeli.

d. İnternet bağlantısına bile gerek duymamalı.

e. Elimdeki Türkçe klavyeden her tuşa bastığımda bana Arapça ya da Osmanlıcasını yazabilsin.

Arapça harfleri dijital ortama dökmek Arapça öğrenmek öğretmek ve isteyenler için büyük zorluktur. İmam Hatip Liselerinde, Arapça derslerinde öğrenciler için soru hazırlarken, metinleri elle yazmaktan başka bir çaremiz yoktu. Çünkü Türkiye'de Arapça bir daktilo bulmak, zor olduğu gibi bulsanız da Arapça daktiloyu öğrenip de kullanmak ise ayrı bir zorluktur.

Öğretmenin el ile yazdığını öğrenci okurken, öğrencinin yazdığı metinleri biz okurken sürekli zorluk çekiyorduk. İnternette bir araştırma yapıp çözüme ulaşmak istedim. Ancak bulduğum bir çok program bilgisayara kurulum gerektirdiği gibi Arapça konuşulmayan bir ülke için hazırlanmamıştı. Ayrıca "hareke" kullanım desteği yoktu. Bazılarında da Arapça rakamlar ve semboller de yoktu. Microsoft Word' de simgeler içinde Arapça harfler vardı ve "bunlar bir html dosyası içinden çalıştırılması mümkün olabilir mi?" düşüncesiyle yola çıkıp zamanla önce harfleri , daha sonra hareke ve rakamları yazdırmayı başardım. Bu klavye http://www.corluihl.com/ sitesinde yayınlanarak zamanla çok olumlu tepkiler aldı. Kısa zamanda bu kadar popüler olacağı düşünülmedi. "Kendim için çözüm üretmek" isterken bir çok kimsenin ihtiyacı giderilmişti. Arama motorlarına "Arapça Ekran Klavyesi" olarak aratıldığında yaklaşık 100 adet sayfada yayınlandığı görülür. İlk sürüm olan "Arapça Ekran Klavyesi" sadece fare ile tuşlara basarak çalışıyordu.

Şimdi ise "Arapça Osmanlıca Klavye" hem fare, hem de elimizin altındaki tuşlara basarak çalışıyor. Bu program İmam Hatip Liselerinde görev yapan öğretmenler, Öğrenciler, Edebiyat Fakültelerinde Osmanlıca ders gören öğrencilerin ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir. 

Gereklilikler: HER TÜRLÜ İLETİM SİSTEMİNDE ÇALIŞIR. KURULUM GEREKTİRMEZ.
Sitemizdeki içeriğin kullanımından doğabilecek herhangi bir zarardan dolayı sitemiz sorumlu tutulamaz.
Sitemizden indirmiş olduğunuz dosyalara öncelikle virüs kontrolü yapmanız gerekmektedir.
Sitenin tüm hakları saklıdır. Copyright © 2002 - 2015 Gezginler
Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Uyar Kaldır | Reklam | Logo | Bize Ulaşın