King - Rıfkı Hakkında
Fiyat:Ücretsiz
Dil:Türkçe
Boyut:Cihaza göre değişir
Gerekli Sürüm:Cihaza göre değişir
Geliştirici:Globile
Güncellenme:30.05.2020

Android için King - Rıfkı

King, 4 kişiyle oynanan bir iskambil oyunudur.

King, Fransa'da 20. yüzyıl başlarında üniversite öğrencileri arasında oldukça yaygın olarak oynanan Barbu (Le Barbu) oyunun değişik bir versiyonudur. "Le Barbu" ("Barbü" olarak okunur), "Sakallı (adam)" manasına gelir ve iskambil kartları içinde kupa papazını simgeler. Bu kart, oyunun Türkiye'de oynanan versiyonu olan King'de Rıfkı'ya karşılık gelir. Kupa papazının alınmaması gereken ceza oyunun ismi de oyunun ismi gibi Barbu'dır.

King'de amaç koz oyunlarında (İhaleli Batak gibi) en fazla eli, ceza oyunlarında ise en az cezayı alarak oyun sonunda en fazla puanı almaktır.

Ceza Oyunları

El Almaz: Mümkün olabildiğince az veya en iyisi hiç el almamaktır. Yere atılan en büyük kâğıt o eli alır.

Kupa Almaz: Mümkün olabildiğince az veya en iyisi hiç kupa almamaktır. Bir elde oynanan suitten elinde olmayan oyuncuların kupa atması zorunludur, o zaman o eli alan oyuncu Kupaları da "yemiş (ceza puanı almış)" olur. Oyunda kupa suitten bir kart atılana dek hiçbir oyuncu bir ele kupa ile başlayamaz. Ancak, ilk kupa kartı düştükten sonra herhangi bir ele kupa suitten bir kart ile başlanabilir.Eğer oyun sonuna kadar kupa çıkmamışsa ve oyuncunun elinde sadece kupalar kaldıysa elindeki en büyük kupayı çekmesi zorunludur.

Erkek Almaz: Amaç hiç bir papaz (K) veya valeyi (J) almamaktır. Dönen suitten kart yoksa ve elinde herhangi başka bir suitten erkek varsa atılması zorunludur. Dönen suitten yerde Erkek'ten büyük kart varsa Erkeği atmak zorunludur.

Kız Almaz: Amaç kızları (Q) almamaktır. Bir oyuncunun elinde yerde dönen suitten kart yoksa ve elinde diğer suitlerden kız varsa atması zorunludur. Dönen suitten yerde kızdan büyük bir kart varsa kızı atmak zorunludur.

Rıfkı Almaz: Amaç kupa papazını (K) kartını almamaktır. Kupa Almaz oyununda olduğu gibi Rıfkı'da da kupa çıkana kadar hiçbir oyuncu bir ele kupa ile başlayamaz. Dönen suitten kart olmayan oyuncunun elinde kupa papazı (Rıfkı) varsa atması, kupa papazı yoksa herhangi bir kupa atması zorunludur. Ancak eline kupa da yoksa istediği kağıdı atabilir. Eğer kupa çıkmamış ve oyuncunun elinde sadece kupalar kaldıysa dilediği kupayı yürüyebilir.

Son İki Almaz: Amaç son iki eli almamaktır. Son iki ele kadar oynanan elleri kimin aldığının hiçbir önemi yoktur.

Koz Oyunları

Koz oyunlarında amaç mümkün olduğu kadar çok el almaktır.

Oyuncunun koz söylemesi için elinde koz olarak belirleyeceği suitten onörleri ya da en az 7 kartlık uzun bir suite sahip olması ve diğer renklerden de eli destekleyecek onörlerin olması gerekir. En az 5 el alabilecek durumda olmadan koz oyununun seçilmesi tavsiye edilmez.

King - Rıfkı - QR Kodu

Android King - Rıfkı QR Kod

Android için King - Rıfkı Ekran Görüntüleri

King - Rıfkı Resimleri King - Rıfkı Resimleri King - Rıfkı Resimleri King - Rıfkı Resimleri King - Rıfkı Resimleri

Android için King - Rıfkı Kullanıcı Yorumları

Sitemizdeki içeriğin kullanımından doğabilecek herhangi bir zarardan dolayı sitemiz sorumlu tutulamaz.
Sitemizden indirmiş olduğunuz dosyalara öncelikle virüs kontrolü yapmanız gerekmektedir.
Sitenin tüm hakları saklıdır. Copyright © 2002 - 2023 Gezginler
Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Uyar Kaldır | Logo | Bize Ulaşın