Lisans: Ücretsiz
Boyut: 4.4 MB
Ekleyen:
Arayüz: Türkçe
Güncelleme:
Sistem:Windows
5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre Zaman Damgası: Bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve / veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kaydı, ifade eder.

Zaman damgası belli bir verinin belirtilen bir tarihte var olduğunu kanıtlar. Zaman Damgası Sunucusu, kendsine iletilen zaman damgası taleplerini imzalamak için açık anahtar teknolojisini kullanır. Zaman damgası sunucusu kendisine gönderilen verinin bütünlüğünü ve belirli bir tarihteki varlığını onaylar.

Zamane, ücretsiz olarak sunulan bir zaman damgası istemcisidir. Zamane kullanılarak Kamu Sertifikasyon Merkezi ve diğer zaman damgası hizmeti sunan hizmet sağlayıcılardan zaman damgası alınabilir. Zaman damgası sunucuları işlemci gücü ve internet bant genişliği kullandıkları için genelde zaman damgası hizmeti ücretli olarak verilir.

Türkiye'de zaman damgası hizmeti 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili mevzuata göre verilmektedir. Bu nedenle hizmet sağlayıcılar tarafından RFC 3161 uyumlu zaman damgaları üretilmektedir ancak hizmetin ücretlendirilmesi konusunda bir teknik standart bulunmamaktadır. Kamu Sertifikasyon Merkezi Zaman Damgası sunucularından hizmet alınırken bağlantı için kullanıcı adı-parola kullanılması gerekmektedir. Kullanıcı adı ve parolanın Kamu Sertifikasyon Merkezi Zaman Damgası sunucularına doğru bir şekilde iletilmesi için Zamane yazılımı veya yazılım kütüphanesi kullanılmalıdır.
Gereklilikler: Java Runtime
Sitemizdeki içeriğin kullanımından doğabilecek herhangi bir zarardan dolayı sitemiz sorumlu tutulamaz.
Sitemizden indirmiş olduğunuz dosyalara öncelikle virüs kontrolü yapmanız gerekmektedir.
Sitenin tüm hakları saklıdır. Copyright © 2002 - 2024 Gezginler
Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Uyar Kaldır | Logo | Bize Ulaşın